Погана якість повітря у приміщеннях та його негативний вплив на здоров’я людини – нагальна тема на сьогоднішній день. З кожним роком кількість людей, що хворіють на астму, алергію та сердечно-судинні захворювання росте, а спеціалісти наголошують, що повітря всередині приміщень може набагато перевищувати за рівнем забруднення повітря на вулиці.
Щоденно у будь-яке приміщення потрапляє як звичайний бруд (земля, пісок), який легко розпізнати і одразу ж видалити, так і дрібнодисперсний пил (сажа, цементна крихта та інші мікро-частинки), що переноситься з вулиці на підошвах взуття, і осідає на підлозі у вигляді залишків і часток, занадто маленьких, щоб їх можна було побачити неозброєним оком. Такий пил є дуже шкідливим, адже його склад – канцерогени, що потрапляючи в кров людини, осідають на стінках судин і викликають серйозні захворювання.
Серед видів забруднень, що негативно впливають на якість повітря у приміщенні, можна відмітити наступні:
- забруднення у вигляді синтетичних хімікатів, які можна знайти в побутових продуктах, таких як побутові хімічні засоби для прибирання та очищення, засоби для видалення фарби та клею тощо;
- забруднене атмосферне середовище, що проникає всередину;
- предмети інтер’єру: меблі із ДСП, м’які меблі, матраци, дерев'яні та композитні меблі, деякі матеріали для покриття підлоги та килими, текстиль, і навіть деякі види освітлення також можуть з часом виділяти забруднюючі речовини;
- пестициди, тютюнопаління;
- шкідливі та небезпечні мікроорганізми, такі як цвіль і бактерії.
Що може зробити фасіліті-компанія.
Є декілька варіантів рішення проблеми з якістю повітря у приміщеннях комерційних та житлових об’єктів:
- якісні клінінгові послуги (генеральне та щоденне прибирання);
- своєчасне технічне обслуговування систем кондиціонування та вентиляції;
- внутрішнє озеленення.
Професійний клінінг.
Переваги залучення клінінгової компанії полягають в тому, у що професіоналів є цілий спектр рішень для конкретних задач замовника. Застосування сертифікованої хімії, що відповідає європейським стандартам якості та не містить алергенів і токсинів, професійне прибиральне обладнання та інвентар, наприклад, серветки з мікроволокна і швабри для уловлювання і утримання твердих часток дрібнодисперсного пилу тощо – всі ці складові допомагають підтримувати високий рівень чистоти та гігієни і, відповідно, поліпшити якість повітря.
Регулярне прибирання, що включає в себе ретельне видалення пилу, вологе прибирання, прибирання професійним потужним пилососом підлог та поверхонь вище підлог, усуває більшість забруднюючих повітря часток і значно покращує якість повітря та знижує рівень пилових алергенів і бруду. Також необхідно періодично чистити килими та штори, адже вони є осередками накопичення пилу та пилових кліщів.
Технічне обслуговування систем кондиціонування та вентиляції.
Найбільш поширена проблема у приміщеннях – недостатня вентиляція та економія на технічному обслуговуванні систем вентиляції. Низький рівень вентиляції призводить до накопичення шкідливих речовин у повітрі. Поліпшення вентиляції може істотно підвищити якість мікроклімату в приміщенні.
Своєчасне технічне обслуговування систем: профілактичний огляд (перевірка обладнання на наявність несправностей), заміна фільтрів (одноразові сезонні фільтри необхідно замінювати; багаторазові (слугують декілька сезонів) – необхідно мити), очищення вентиляційних решіток, - обов’язкові заходи для кожного комерційного та житлового приміщення, що здатні підтримувати якість повітря на належному рівні. ТО для систем вентиляції, що працюють цілий рік, необхідно проводити раз в квартал; якщо системи працюють сезонно – 2 рази на рік (весною та восени).
Ще одне джерело забруднення повітря – кондиціонер, що погано обслуговується, або не обслуговується взагалі. Коли кондиціонер працює, в нього разом з повітрям потрапляють пил, мікроорганізми та віруси, які осідають на фільтрах і механічних деталях обладнання. Саме тому необхідно своєчасно чистити кондиціонер. В ідеалі профілактичні роботи проводяться 2 рази на рік: весною, перед початком сезону, восени – після закінчення сезону, але для кожного об’єкту графік обслуговування розроблюється індивідуально, в залежності від стану обладнання та частоти використання кондиціонеру.
ТО кондиціонерів включає в себе:
- профілактичний огляд;
- антибактеріальне очищення внутрішнього блоку;
- чистка/заміна фільтрів по необхідності;
- очищення від пилу всередині;
- очищення/миття зовнішнього блоку від пилу та тополиного пуху.
Рекомендується проводити ТО 2 рази на рік: перед початком сезону і по закінченню сезону.
Внутрішнє озеленення.
Рослини – ще один дієвий метод поліпшити якість повітря у приміщенні. Завдяки фотосинтезу, рослини здатні перетворювати двоокис вуглецю, який видихає людина, в свіжий кисень, а також вони можуть видаляти токсини з повітря.
Один відомий експеримент НАСА, опублікований в 1989 році, показав, що кімнатні рослини можуть очищати повітря від летючих органічних сполук, що викликають рак, таких як формальдегід і бензол. Дослідники НАСА шукали способи ефективної детоксикації повітря середовища космічних станцій. Пізніші дослідження показали, що ґрунтові мікроорганізми в рослинах також грають роль в очищенні повітря в приміщенні.
На підставі цього дослідження деякі вчені говорять, що кімнатні рослини є ефективними природними очисниками повітря. І чим більше і густіше рослина, тим краще.
«Площа поверхні листя впливає на швидкість очищення повітря», - каже Білл Волвертон, колишній науковий співробітник НАСА, який проводив дослідження рослин в 1989 році.
Внутрішнє озеленення – багатофункціональне. Воно не лише здатне очищати повітря, а й покращувати настрій та загальну навколишню середу у приміщенні. Грамотно підібрані рослини підвищують статус об’єкта, допомагають створити унікальну та неповторну атмосферу, наближують людину до природу. А ще завдяки озелененню можна зонувати приміщення.
Фасіліті-компанія «ІНВАЙТ» пропонує комплексні рішення для об’єктів комерційної та житлової нерухомості: професійний клінінг, технічне обслуговування та озеленення, що не лише допоможуть покращити якість повітря у приміщеннях, а й вирішити ряд проблем замовника, оптимізувати бюджет, вивільняючи його час на більш важливі питання.